Najdziwniejsze zwyczaje Polaków

Zwyczaje mają to do siebie, że są niestandardowym rozwiązaniem, choć za każdym stoi jakieś wytłumaczenie. Polska niemalże słynie z przeróżnych tradycji, a te są obchodzone w wielu okresach życia. Jedne są skierowane na czas świąteczny, inne na wesela, czy śluby, a czasem nawet na pogrzeby. Nie wszyscy mają jednak pojęcie jak wiele jest tradycji i jaka jest ich ogromna różnorodność. Oto spis najdziwniejszych zwyczajów Polaków:

  • Polterabend – zwyczaj, który swoje korzenie ma w Kaszubach, rejonach Górnego Śląsku i Wielkopolski. Oznacza tyle co robienie hałasu i rozbijanie talerzy. Wszystko to dzieje się w dzień przed ślubem, przed domem lub mieszkaniem panny młodej. Oznacza gwałtowne zerwanie z przeszłością, przejście do nowej sytuacji w sposób symboliczny;
  • Topienie Judasza. Tradycja, która nie ma nic wspólnego z topieniem marzanny. Jest znana jedynie w kilku rejonach Polski, a w reszcie ludzie nawet o niej nie słyszeli.

    Polega na tym, że tworzy się kukłę Judasza – zdrajcy Jezusa. W Wielki Czwartek jest ona wieszana na wieży kościoła. W Wielki Piątek kukła zostaje strącona, jest bita, znieważana, palona, a na końcu – topiona w rwącej rzece. Nie jest to jednak zwyczaj należący do najbardziej znanych w Polsce. Bowiem istnieje rzesza przeciwników, która twierdzi, że kukły były tworzone na podobieństwo żydów i było to celowe;

  • Palenie sobótek to dość ciekawa tradycja, która polega po prostu na rozpalaniu wielkich ognisk. Towarzyszą im tańce i huczne zabawy. Ma to za zadanie chronić przed złymi mocami i duchami. Takie wydarzenia odbywają się najczęściej w Noc Kupały oraz w okresie Zielonych Świątek. Cała tradycja ma bardzo dalekie korzenie, ponieważ pochodzi z Imperium Rzymskiego, gdzie wówczas palenie sobótek nazywało się potocznie sobatiną.

.

adwokat łódź prawo karne https://www.formeds.com.pl/produkt/364/F-MANGANIUM