Historia wysyłania kartek świątecznych

Nie ma chyba osoby, która nie uśmiechnęłaby się na widok kartki świątecznej w swojej skrzynce. Chociaż dzisiaj wielu ludzi zamiast kartek woli wysyłać smsy czy maile, to jednak nadal jest spore grono tych, którzy bez rozsyłania i otrzymywania kartek świątecznych, nie wyobrażają sobie świąt. To wyraz naszej bliskości z innymi osobami, pokazania im że chociaż są daleko to jednak myślimy o nich w tym szczególnym czasie, że to dla nich podjęliśmy trud zakupienia, wypisania i wysłania takiej kartki świątecznej.

Jednak od czego się to wszystko zaczęło?

Gdzie jest początek?

Początek tradycji wysyłania kartek świątecznych zaczął się w Wielkiej Brytanii w 1834 roku, kiedy to jeden z pracowników urzędu pocztowego próbował znaleźć sposób na to, aby zwykli mieszkańcy także częściej korzystali z usług tej instytucji. Sir Henry Cole razem z swoim przyjacielem Johnem Horsley’em przygotowali kartkę świąteczną, która sprzedawana była za 1 szylinga. Jednak pierwsza usługa, z której korzystać mogli też zwykli obywatele pojawiła się dopiero w 1840 r, kiedy dzięki pojawieniu się kolei, znacznie można było obniżyć ceny znaczków.

kartki świąteczne na większą skalę zaczęły być produkowane w 1860 roku i wtedy też znacznie zyskały na popularności. Po kolejnej dekadzie wysyłanie takich kartek stało się jeszcze tańsze, co sprawiło, że jeszcze więcej ludzi decydowało się na ich wysyłanie. A co za tym idzie, zwyczaj ten stopniowo rozprzestrzeniał się po całej Europie, gdzie najbardziej popularny był w Niemczech.

Co przedstawiały?

Pierwsza kartka w centralnej części miała rysunek przedstawiający rodzinę siedzącą przy suto zastawionym stole, a po obydwóch stronach tego obrazka znajdowały się dwa inne, przedstawiające pomóc ubogim. Później na kartkach świątecznych zaczęły pojawiać się szopki i wędrowne ptaki „rudziki”. Na początku XX wieku popularne stało się ręczne wykonywane kartek w domowym zaciszu, chociaż wiązało się ono z dużą ilością czasu, który był potrzebny na ich wykonanie.

Dzisiaj możemy kupować kartki świąteczne z najróżniejszymi motywami, od tych przedstawiających Świętą Rodzinę, przez takie z choinką, aż po te prezentujące śnieżycę. Możemy kupić kartki produkowane hurtowo i takie, które są wykonywane ręcznie. A to oznacza, że każdy może znaleźć dla siebie taką kartkę, którą z chęcią prześle do bliskich mu osób.

Zwyczaj wysyłania kartek znany jest od wielu lat. Na początku mało znany, później stał się bardzo popularny. Warto utrzymywać ten zwyczaj, bo otrzymanie kartki świątecznej od bliskiej osoby wiąże się z wielką radością.

szczepionki hurtownia choinek