Dlaczego warto korzystać z usług adwokatów?

Bardzo często zastanawiamy się nad tym, czy skorzystać z usług adwokata, czy może jednak spróbować rozwiązać problem na własną rękę. Spójrzmy na to przez pryzmat usług w ogóle. Jeśli zepsuje się nam samochód, nie staramy się diagnozować usterki samodzielnie, tylko udajemy się do mechanika. Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku uszkodzenia instalacji elektrycznej czy niedrożności instalacji wodno-kanalizacyjnej.

W każdym z tych przypadków wyzywamy fachowca. Dlaczego więc w kwestii problemów prawnych tak często staramy się unikać pomocy specjalistów? Otóż dlatego, że, po pierwsze, adwokatów nie traktujemy na równi z innymi fachowcami, a po drugie sądzimy, że z problemami natury prawnej jesteśmy sobie w stanie poradzić samodzielnie. Jest to myślenie absolutnie błędne. W pierwszej kolejności warto wskazać, że adwokaci, podobnie jak inni specjaliści – hydraulicy, mechanicy, czy elektrycy, oferują swoim klientom usługi.

Owszem, zawód adwokata cieszy się większym prestiżem, jednak nie zmienia to faktu, że adwokaci są właśnie po to, aby wykonywać usługi dla ludzi. Są po to, aby im pomagać. Kolejna kwestia dotyczy przekonania, że z problemami prawnymi jesteśmy sobie w stanie poradzić sami. Oczywiście w pewnych kwestiach tak, jednak gdy podejmiemy decyzję o rozwodzie, czy zasądzeniu alimentów, samodzielnie, bez pomocy adwokata, możemy nie osiągnąć zamierzonych celów.

Warto korzystać z usług adwokatów

Wbrew powszechnemu przekonaniu, warto korzystać z usług adwokatów. Prawnicy wciąż są najczęściej zatrudniani przez firmy. Adwokaci doradzają przedsiębiorcom, jak prowadzić interesy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Prawnicy są odpowiedzialni za przygotowywanie umów, czy interpretację aktów prawnych.

Adwokaci są jednak coraz częściej doceniani także przez osoby prywatne. Dzięki pomocy adwokata mamy możliwość rozwiedzenia się na warunkach, które nam odpowiadają. Ponadto doradzają w kwestii podziału majątku małżonków, jak również szacują wielkość możliwych do osiągnięcia alimentów, jeżeli zdecydujemy się złożyć pozew o alimenty na dziecko. Adwokaci są niezastąpieni w sytuacjach związanych z zachowkiem, spadkiem, czy darowiznami.

Mając do wyboru interpretację prawa na własną rękę i uzyskanie merytorycznych odpowiedzi od specjalisty, zawsze powinniśmy wybierać tę drugą opcję.

dobry adwokat katowice odmowa sprostowania