Co umożliwia separator ścieków?

Jeżeli korzystamy z przydomowej oczyszczalni ścieków, to musimy mieć pewność, że woda wprowadzana do sieci kanalizacyjnej będzie odpowiednio oczyszczona. Dlatego też, tak ważne jest to, aby nasza oczyszczalnia ścieków była wyposażona w Separator ścieków. Może on się zajmować separacją substancji ropopochodnych, skrobi albo tłuszczów. Jednak najważniejsze jest to, aby działał on w odpowiedni sposób, bo tylko wówczas można mieć pewność, że woda została właściwie oczyszczona i może zostać usunięta albo wykorzystana do innnych celów, np. podlewania ogrodu.

Mechanizmy działania

Jeżeli zastanawiamy się, w jaki sposób działa taki separator ścieków, to warto z bliska przyjrzeć się jego funkcjonowaniu – w sposób mechaniczny oddziela on jedne substancje od drugich. Wówczas ciała stałe pozostają w pierwszej komorze, a oczyszczona z nich woda przemieszczana jest do kolejnej komory, w której dochodzi do jej dalszego oczyszczania.

Co więcej, w ten sam sposób można za pomocą separatora oddzielać oleje i emulsje, które także zostają na powierzchni, a pozostałe ścieki przemieszczają się dalej.

O czym musimy pamiętać?

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że separator będzie działał tak jak należy, tylko wtedy kiedy jego wielkość będzie dobrana w odpowiedni sposób. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy przemyśleli i w miarę możliwości przeliczyli, ile ścieków będziemy odprowadzać i jaką pracę będzie on musiał wykonać, tak abyśmy mieli pewność, że będzie w stanie odseparować taką ilość cieczy i ciał stałych ze ścieków. Taki separator ścieków ma bardzo ważną rolę do odegrania, bo to właśnie on przeprowadza wstępne, mechaniczne oddzielenie ścieków i doprowadza do tego, że w dalszej części oczyszczalni rozdrabniane są tylko te substancje, które mogą być rozłożone dzięki bakteriom. Odpowiednio dobrany separator będzie w stanie nie tylko poradzić sobie z ilością ścieków jaka będzie przez nas wytwarzana, ale również będzie na tyle pojemny, że nie będziemy musieli go zbyt często czyścić, co sprawi, że sama konserwacja takiej oczyszczalni będzie niezwykle prosta i wygodna. Co więcej, warto pamiętać, aby separator ścieków zawsze dobierać pod kątem ilości osób, które będą miały z niego korzystać. Wówczas będzie istniała największa szansa, że będzie on działał bez najmniejszych problemów, a my będziemy zadowoleni ze swojego wyboru.