Co to jest GPS?

Technologia wokół nas rozwija się bardzo szybko i otwiera szerokie możliwości. Gdybyśmy mieli wskazać najbardziej przełomowe wynalazki ludzkości, które na przestrzeni ostatnich dekad dały nam najwięcej, z całą pewnością można by wymienić system nawigacji satelitarnej oparty o GPS. Globalny system określania lokalizacji pracuje dzięki sieci ponad 20 satelitów, które krążą po ziemskiej orbicie.

Pracują 24 godziny na dobę, umożliwiając ustalenie położenia samochodu lub człowieka w dowolnym miejscu globu. Należy podkreślić, że GPS jest dostępny dla każdego i całkowicie bezpłatny – to jeden z jego największych atutów. Jednak nie zawsze tak było.

Przez długie lata technologia i wszystkie jej możliwości była w użyciu armii Stanów Zjednoczonych. System był szyfrowany i zamknięty dla osób z zewnątrz. Tylko raz, na początku lat 90.

ubiegłego wieku, Amerykanie odblokowali GPS, by móc korzystać z pomocy cywilnych nawigatorów w czasie wojny w Zatoce Perskiej. Od kilkunastu lat z GPS-a mogą korzystać wszyscy. Stanowi on dziś standardowy element wyposażenia większości telefonów komórkowych.

Wszystkie oferowane smartfony posiadają taką funkcję. Dzięki niej i aktywnemu połączeniu z internetem można ustalić położenie w czasie wycieczki lub spaceru po nieznanym mieście. Na wielką skalę z nawigacji samochodowych korzystają kierowcy.

Już za niewielkie pieniądze da się kupić urządzenie, które pozwoli dotrzeć bez problemu w dowolne miejsce. Trzeba tylko dysponować odpowiednim pakietem map – zazwyczaj płatnym.

https://frezowanie-uslugi.pl/ prawo gospodarcze poznań